Osobnosti české romanistiky

Římské právo proslavili nejen římští právníci, ale také učenci, studující římské právo už od středověku. Česká a československá romanistika má dlouhou tradici, sahající do minulého století. Seznamte se s těmi, kteří se o rozvoj tohoto oboru u nás proslavili.

 

Za zakladatele české romanistiky je právem pokládán Leopold Heyrovský (1852-1924), otec Jaroslava Heyrovského, nositele Nobelovy ceny za chemii. Jeho učebnice Dějiny a systém soukromého práva římského je monumentální dílo, které zdaleka přesahuje rozsah učebnice a zůstalo dosud nepřekonáno. První vydání této učebnice, jejíž nejobjemnější čtvrté vydání z roku 1910 čítá 1243 stran, bylo vůbec první česky psanou učebnicí římského práva. Nesla název Instituce římského práva a vyšla postupně ve dvou dílech v roce 1886 a 1888.

Profesor Heyrovský nastoupil na pražskou právnickou fakultu už v roce 1918. Před tím však už působil na české právnické fakultě poté, co se tehdejší Karlo-Ferdinandova Univerzita rozdělila na českou a německou část. Na univerzitě působil až do své smrti.

 

Heyrovského nahradil na stolici římského práva další z významných českých romanistů, Josef Vančura (1870-1930). Do dějin české romanistiky se zapsal stejně jako i jeho předchůdce vynikající, i když objemově skromnější, učebnicí s názvem Úvod do studia soukromého práva římského vydanou v roce 1923. Vančura se však nevěnoval římskému právu od počátku své kariéry, ale vrátil se k němu až po jedenácti letech soudní a administrativní praxe, která se projevila také v jeho přístupu k výuce tohoto předmětu. Kladl totiž důraz zejména na praktické využití římskoprávního studia a proto také často ilustroval principy římského práva na paralele k modernímu právu.

 

Také další osobnost české romanistiky, Otakar Sommer (1885-1940), proslul učebnicí římského práva, která však byla vydána původně pro posluchače právnické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě, u jejíhož vzniku osobně stál. Tato poměrně netradiční učebnice nazvaná Učebnice soukromého práva římského byla vydána ve dvou částech v letech 1933 (Obecné nauky) a 1935 (Právo majetkové), tedy po jeho návratu na pražskou právnickou fakultu v roce 1929. Ani po návratu totiž Sommer své styky s bratislavskou univerzitou nepřerušil. Učebnice završovala trojici jeho nejvýznamnějších monografií. V roce 1928 vyšly Prameny soukromého práva římského a v roce 1932 Texty ke studiu soukromého práva římského. Sommer studoval na univerzitách v Berlíně a Lipsku. Po ukončení studií působil v soudní službě v Jičíně a Praze. Později pracoval ve službách zemského výboru v Praze a od roku 1919 vykonával úřad přednosty vysokých škol ministerstva školství a národní osvěty.

 

Během druhé světové války zemřel další z významných českých romanistů Jan Vážný (1891-1942). Na rozdíl od svých předchůdců, kteří vycházeli z německé romanistiky, byl Vážný orientován převážně na italské prostředí. Vycházel přitom ze zkušeností nabytých za studií u věhlasného italského romanisty Pietra Bonfanteho v Římě. Snad proto oproti svým kolegům jako jediný nenapsal sám kompletní učebnici římského práva, ale pouze přeložil učebnici svého učitele, kterou vydal pod názvem Instituce římského práva v roce 1932. Se Sommerem pak redigoval starší učebnici Heyrovského a sám vydal monografii Římské právo obligační. Vedle pražské právnické fakulty působil také jako profesor římského práva na Univerzitě Komenského v Bratislavě a Masarykově Univerzitě v Brně. Zemřel v koncentračním táboře Mauthausen, kam byl deportován za protinacistický odboj.

 

Po smrti profesora Sommera nastoupil na jeho místo Miroslav Boháček (1899-1982), jehož učebnice Nástin přednášek o soukromém právu římském postupně vytlačila starší učebnici Sommerovu. Původně vyšla jen Práva věcná a Právo dědické v letech 1932-33, ale následně byla rozšířena a postupně vydána jako první poválečná učebnice ve třech dílech v letech 1945-47. Boháček studoval na univerzitě v Palermu. Vedle pražské právnické fakulty působil jako profesor také na Univerzitě Komenského v Bratislavě, stejně jako jeho předchůdce. V 50.  letech byl z politických důvodů nucen odejít z univerzity, ale bylo mu umožněno pracovat v Historickém ústavu ČSAV a následně v Komisi pro soupis rukopisů při Archivu ČSAV v Praze, kde působil do roku 1970. Vedle římského práva se věnoval také středověkému právu v českých zemích a kanonickému právu.

 

Do vydání kompletní učebnice studentům prozatímně sloužila drobná příručka Jiřího Cvetlera (1902-1991) Rukojeť k přednáškám o soukromém právu římském (1946) a později jeho Právo římské (1969).  Cvetlerovo jméno je známé spíše v obecné právní historii, než přímo v oboru římského práva. Po ukončení studií v roce 1924 pracoval 17 let jako právník pro Vacuum Oil Company v Praze. Zároveň se však studiu věnoval římskému, byzantskému a orientálnímu právu a navíc papyrologii (studoval v Mnichově a Římě). Před válkou a během války přednášel na Státní škole archivní v Praze. Po válce se stal profesorem římského práva na Masarykově Univerzitě v Brně, kde se zabýval také bulharskými a polskými právními dějinami a v letech 1969-71 vedl katedru dějin státu a práva.

 

Mezi významné české romanisty patří jistě také Milan Bartošek (1913-1996), který se nesmazatelně zapsal zejména svojí trilogií: vynikající Encyklopedií římského práva (1981), Dějinami římského práva ve třech fázích jeho vývoje (1988) a Školou právnického myšlení (1993). Bartošek působil původně jako důstojník justiční služby a během války jako úředník ministerstva školství a národní osvěty, kde setrval až do roku 1949. Rok po válce se však také habilitoval na docenta římského práva a do roku 1949 externě přednášel na právnické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1949-1961 byl politicky perzekvován a pracoval jako pomocný dělník v podnicích Artitma a Prefa. Od roku 1961 pracoval v Encyklopedickém ústavu Akademie věd.

 

Od šedesátých let se římské právo stalo součástí výuky předmětu Obecné dějiny státu a práva, který měl zahrnout výuku veškeré právní historie. V důsledku nové politické situace nebylo akademické prostředí římskému právu ostatně nakloněno už od roku 1948. V roce 1963 proto vydal Josef Tureček (1900-1979) učebnici Světové dějiny státu a práva ve starověku, která obsahovala i pasáže o římském právu. Později tuto objemnou knihu nahradil Jaromír Kincl novější učebnicí Všeobecné dějiny státu a práva (1983), která rovněž pojednává o římském právu.

 

Poslední z významných osobností české romanistiky, Jaromír Kincl (1926-1993), rovněž nebyl vyhraněným romanistou. Původně se věnoval zejména dějinám germánských kmenů, později upoutalo jeho pozornost kanonické právo a ve své badatelské práci zabrousil i do českého středověkého práva. Proslul zejména jako vynikající řečník a učitel. Římské právo vyučoval v rámci tehdy všeobjímajícího předmětu Obecné dějiny státu a práva. Spolu s Valentinem Urfusem napsal dosud užívanou učebnici Římské právo (1990) a do dějin české romanistiky se nesmazatelně zapsal také překladem Gaiovy učebnice práva.

 

 

_________________

 

Literatura:

- Antologie české právní vědy, Římské právo (M. Skřejpek), Praha 1993

- J. Kincl/V. Urfus: Římské právo, Praha 1990

- J. Tomeš a kol.: Český biografický slovník XX. století, Praha 1999

[CNW:Counter]